Hledat

Ubytování

Všeobecné informace o Chorvatsku

Zeměpisná poloha:

Chorvatsko se rozprostírá od východních svahu Alp na severozápadě k Panonské nížině a břehum Dunaje na východě, střední část zaujímá Dinárské pohoří, na jihu jej ohraničuje Jaderské moře. 

Rozloha:

Rozloha pevniny je 56.594 km2, rozloha teritoriálního moře je 31.067 km2.

Hlavní město Chorvatska:

Zágreb (779.145 obyvatel) průmyslové a obchodní, dopravní, kulturní i akademické středisko země

Počet obyvatel Chorvatska: je 4,437.460 obyvatel.

Chorvatské národnostní složení:

Většinu obyvatel představují Chorvaté; národnostními menšinami jsou Srbové, Bosnané, Slovinci, Madaři, Češi, Italové a Albánci.

Státní uspořádání Chorvatska:

Chorvatsko je parlamentní demokratická republika. 

Délka Chorvatského pobřeží:

5835,3 km, z toho je 4058 km pobřeží ostrovu, skal a útesu.

Počet ostrovů v Chorvatsku:

1185; nejvetší ostrovy Cres a Krk; osídlených ostrovu je 47.

Nejvyšším bodem Chorvatska je:

Vrchol Dinara 1831 m/nm

Podnebí Chorvatska:

Chorvatsko je pod vlivem trech klimatických pásem; ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální podnebí, částečne i horské, zatímco na jadranském přímoří je příjemné středozemní klima s mnoha slunečními dny; suchá a horká léta, mírné a vlhké zimy. Pruměrná teplota ve vnitrozemí: leden -2 až 0°C, a o neco nižší ve vyšších polohách, srpen 20 a kolem 12°C v nejvyšších polohách. Pruměrná teplota u moře: leden 5 až 9°C, srpen 22 až 25°C; teplota moře v zime je 12°C a v létě kolem 25°C.

Chorvatko měna:

Místní měnou je kuna (1 kuna = 100 lip). Není většinou však problém platit v Euro. Cizí měnu lze směnit v bankách, směnárnách, na poštách, ve většine turistických kanceláří, hotelu a kempu.

Platební karty v Chorvatsku:

Platební karty: Většina hotelu, jachtařských přístavu, restaurací a obchodu a bankomatu přijímá mezinárodní platební karty (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express, Diners).