Hledat

Ubytování

Úvod do kouzla ostrova Korčula

Poloha a důležité informace

Korčula je chorvatský ostrov situovaný v Jaderském moři, který patří do Splitsko-dalmatské župy. S rozlohou 279 km² a délkou 46 km je to šestý největší chorvatský ostrov. Díky své poloze mezi Splitem a Dubrovníkem je Korčula ideální destinací pro milovníky krásných pláží, kulturních památek a vinných sklípků.

Historie a spojení s Marcem Polem

Ostrov Korčula má bohatou historii, která sahá až do doby kamenné. Byl osídlen Illyry a později Římany, přičemž ve středověku se dostal pod vládu Benátské republiky. Město Korčula, které bylo založeno ve 10. století, je často spojováno se slavným cestovatelem Marcem Polem, který se zde údajně narodil v roce 1254.

Krásné pláže ostrova Korčula

Přehled nejpopulárnějších pláží

Na ostrově Korčula najdete několik úžasných pláží, které stojí za návštěvu. Mezi nejznámější patří Vela Pržina, písečná pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře, a Pupnatska Luka, romantická oblázková pláž obklopená zelenými borovicemi. Další oblíbené pláže zahrnují Zitna, Lumbarda a Banje.

Skryté poklady: méně známé pláže

Kromě známých pláží nabízí Korčula také několik méně známých, ale stejně krásných pláží. Mezi ně patří například Račišće, malebná pláž s malým přístavem, a Vaja, oblázková pláž s krásným výhledem na okolní ostrovy. Pro milovníky klidu a ticha jsou zde také pláže jako Pavja Luka nebo Samograd.

Aktivity a sporty na plážích

Korčula je ideální destinací pro milovníky vodních sportů. Na mnoha plážích si můžete vyzkoušet potápění, šnorchlování, windsurfing nebo paddleboarding. Pro ty, kteří mají rádi adrenalinové zážitky, jsou k dispozici také jízdy na banánu, paragliding a vodní lyže. Rodiny s dětmi ocení možnosti pronájmu šlapadel a kajaků, které nabízejí nejen zábavu, ale také příležitost prozkoumat nedaleké zátoky a ostrůvky.

Vinice a vinařství na Korčule

Historie vinařství na ostrově

Vinařství na Korčule má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do doby Římské říše. Vinice na ostrově se rozkládají na úrodných svazích s výhledem na moře a jsou obklopeny překrásnou přírodou. Vzhledem k vlivu středomořského klimatu a místní půdy jsou zde produkovaná vína charakteristická svou výjimečnou chutí a vůní.

Nejznámější místní vína a odrůdy

Korčula je známá především díky svým autochtonním odrůdám, jako jsou Pošip, Grk a Rukatac. Pošip je bílé víno s vyšším obsahem alkoholu, plné chuti a s nádechem citrusů a medu. Grk je další bílé víno, které je známé svou jedinečnou a harmonickou chutí s náznaky bylin a zeleného jablka. Rukatac, známý také jako Maraština, je svěží a ovocné bílé víno s nižším obsahem alkoholu, ideální pro letní měsíce.

Navštívení vinařství a ochutnávka vín

Návštěva vinařství na Korčule je jedním z vrcholů každého pobytu na ostrově. Mnoho vinařství nabízí prohlídky svých sklepů a ochutnávky místních vín, přičemž některá z nich se mohou pochlubit i vlastními restauracemi s tradiční dalmatskou kuchyní. Mezi nejznámější vinařství patří Bire, Zure, Krajancić a Toreta, která vám nabídnou autentický zážitek z degustace místních vín a seznámení se s jejich historií a vinařskými tradicemi.

Středověké město Korčula

Historické památky a architektura

Město Korčula je známé svým středověkým centrem, které je obklopeno impozantními hradbami a charakteristickými kamennými uličkami. Jedním z nejvýznamnějších architektonických skvostů je katedrála svatého Marka, která se nachází na hlavním náměstí a je významnou ukázkou goticko-renesančního stylu. Dále stojí za návštěvu biskupský palác, opatství svatého Mikuláše a několik malebných kostelů, jako je kostel svatého Petra a kostel svatého Rocha.

Procházka po městě: nejzajímavější uličky a náměstí

Procházka po úzkých kamenných uličkách města Korčula vás zavede do starobylého světa plného historie a kouzla. Obdivujte malebné domy s charakteristickými kamenickými prvky, prohlédněte si tradiční dalmatské obchůdky s místními produkty a užijte si atmosféru na živých náměstích, kde se konají kulturní akce a trhy.

Kulturní akce a tradiční svátky

Korčula je známá svými bohatými kulturními tradicemi, které se odrážejí v mnoha místních svátcích a akcích. Mezi nejznámější patří mečový tanec Moreska, který se koná každý týden v létě a představuje starobylý boj mezi dvěma armádami. Další významné události zahrnují Korčulanské léto, festival s koncerty, divadelními představeními a výstavami, a tradiční oslavy svátku svatého Theodora, patrona města.

Rodiště Marca Pola: po stopách slavného cestovatele

Marco Polo a jeho spojení s Korčulou

I když se o skutečném rodišti Marca Pola vedou spory, Korčula je tradičně považována za místo jeho narození. Tento slavný cestovatel, obchodník a spisovatel se údajně narodil v roce 1254 v rodině benátských obchodníků a strávil část svého života na ostrove. Legenda praví, že Marco Polo se naučil všechny své dovednosti a znalosti o cestování právě zde na Korčule, než se vydal na svou slavnou cestu po Hedvábné stezce až do Číny.

Památník Marca Pola a jeho dům

V městečku Korčula můžete navštívit dům, který je považován za rodiště Marca Pola. Ačkoli jeho autenticita není zcela potvrzena, stojí za návštěvu pro svůj historický význam a malebný výhled na město z terasy. V blízkosti domu se nachází také památník Marca Pola, který je věnován jeho životu a cestám.

Marco Polo muzeum a expozice

Marco Polo muzeum v Korčule nabízí interaktivní výstavu, která se zaměřuje na život a cesty tohoto slavného cestovatele. Návštěvníci se mohou seznámit s jeho dobrodružstvími prostřednictvím multimediálních prezentací, exponátů a rekonstrukcí historických událostí. Muzeum také nabízí edukační programy a aktivity pro děti a dospělé.

Gastronomie a místní speciality

Tradiční dalmatské pokrmy

Dalmatská kuchyně je známá svou jednoduchostí a výraznými chutěmi. Mezi tradiční místní speciality patří peka, pomalu pečené maso s brambory a zeleninou pod sačem (železným poklopem), černý rizoto s čerstvým chobotnicím inkoustem a brodet, rybí polévka s rajčaty a česnekem. K těmto pokrmům se často podává domácí olivový olej a čerstvý kruh.

Nejlepší restaurace a taverny

Na Korčule naleznete mnoho výborných restaurací a tavern, které nabízejí tradiční dalmatskou kuchyni i mezinárodní pokrmy. Mezi nejpopulárnější patří Konoba Mate, která se specializuje na ryby a mořské plody, Konoba Belin, která nabízí širokou škálu místních specialit, a Adio Mare, kde si můžete vychutnat romantickou večeři s výhledem na moře.

Vyzkoušejte si kulinářské zážitky a kurzy vaření

Pro ty, kteří chtějí do hloubky prozkoumat dalmatskou kuchyni a naučit se připravit místní pokrmy, nabízí Korčula řadu kulinářských zážitků a kurzů vaření. Mnoho místních škol vaření a restaurací nabízí workshopy, kde si můžete vyzkoušet přípravu tradičních jídel pod vedením zkušených kuchařů a poté si vychutnat své vlastní výtvory.

Přírodní krásy a aktivity v okolí ostrova

Prozkoumání národních parků a přírodních rezervací

V okolí ostrova Korčula se nachází několik národních parků a přírodních rezervací, které nabízejí nezapomenutelné zážitky z přírody. Jedním z nich je národní park Mljet, který se nachází na sousedním ostrově Mljet a je domovem jedinečných slaných jezer a bohatého podmořského života. Dále stojí za návštěvu přírodní park Lastovo, který se rozkládá na souostroví Lastovo a nabízí úchvatné scenérie a bohatou biologickou rozmanitost.

Turistické trasy a cyklistické stezky

Korčula nabízí řadu turistických tras a cyklistických stezek, které vás zavedou přes malebné vinice, olivové háje a borovicové lesy. Mnoho tras vede kolem krásných zátok a pláží, což vám umožní spojit aktivní dovolenou s relaxací u moře. Mezi nejoblíbenější trasy patří stezka z Lumbardy na pláž Vela Pržina nebo trasa kolem osady Žrnovo s krásnými výhledy na okolní krajinu.

Lodní výlety a objevování okolních ostrovů

Navštivte sousední ostrovy a skryté zátoky

Z Korčuly se můžete vydat na řadu lodních výletů, které vám umožní prozkoumat okolní ostrovy a zátoky. Mezi nejoblíbenější destinace patří ostrov Mljet s národním parkem, souostroví Lastovo s přírodním parkem a ostrov Hvar s jeho historickým městem a živým nočním životem. Během výletů můžete také navštívit skryté zátoky a pláže, které jsou přístupné pouze z moře, a užít si koupání v kristalickém moři.

Pozorování delfínů a jiného mořského života

Vodstvo okolo Korčuly je domovem pro mnoho druhů mořského života, včetně delfínů, kteří se často objevují v těchto vodách. Několik místních společností nabízí speciální výlety na pozorování delfínů a jiného mořského života, což je nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu.

Pronájem loděk a jachet pro individuální výlety

Pokud dáváte přednost individuálnímu objevování okolních ostrovů a zátok, můžete si pronajmout loďku nebo jachtu a vydat se na vlastní plavbu. Mnoho společností na Korčule nabízí širokou škálu lodí k pronájmu, od malých motorových člunů až po luxusní jachty s posádkou.

Umění a řemesla na Korčule

Tradiční řemesla a umělecké dílny

Korčula je známá svými tradičními řemesly a uměním, které zahrnuje kamenictví, tkaní, keramiku a výrobu šperků. Mnoho umělců a řemeslníků provozuje dílny a galerie ve městě Korčula a v okolních vesnicích, kde můžete obdivovat a zakoupit jejich originální díla.

Kulturní a umělecké akce

Po celý rok se na Korčule koná řada kulturních a uměleckých akcí, které prezentují místní umění a řemesla. Mezi tyto akce patří výstavy, koncerty, workshopy a trhy, kde místní umělci a řemeslníci prodávají své výrobky a díla.

Ubytování a doprava na Korčule

Možnosti ubytování

Na ostrově Korčula naleznete širokou škálu ubytovacích možností, které vyhoví každému rozpočtu a vkusu. Můžete si vybrat z tradičních dalmatských domů, moderních hotelů, kempů a apartmánů. Některé z nejlepších ubytování na ostrově zahrnují Hotel Korčula De La Ville, který se nachází v historickém centru města, luxusní resort Port 9, ideální pro rodiny, a malebné kempy u pláží, jako je Lumbarda Beach Resort.

Doprava na ostrov a po ostrově

Korčula je dobře dostupná z pevninského Chorvatska a z okolních ostrovů. Pravidelné trajekty a katamarány spojují Korčulu s přístavy Split, Dubrovník a Hvar. Po příjezdu na ostrov můžete využít místní autobusovou dopravu, která spojuje většinu obcí a pláží, nebo si pronajmout auto, skútr či kolo pro větší pohodlí a flexibilitu.

Tip na nezapomenutelnou dovolenou

Ať už si vyberete Korčulu pro aktivní dovolenou plnou pěších túr a cyklistických výletů nebo pro relaxační pobyt u moře s návštěvou historických památek a ochutnávkou místních specialit, jistě si zde užijete nezapomenutelnou dovolenou. Nezapomeňte si udělat čas na objevování okolních ostrovů a nádherných zátok a vychutnat si to nejlepší, co dalmatské pobřeží nabízí.

Nejlépe hodnocená ubytování v chorvatském městě Korčula

Apartment Marina

10

Apartment Marina

Ubytování (Apartmán) Apartment Marina. Offering garden views, Apartment Marina is an accommodation located in Korčula, 150 metres from Luka Korculanska Beach and 400 metres from Beach Zakerjan. Ubytování Apartment Marina se nachází ve městě (Chorvatsko - Korčula).

Central Apartment Ira

10

Central Apartment Ira

Ubytování (Apartmán) Central Apartment Ira. Central Apartment Ira se nachází v Korčule, 250 metrů od pláže Ispod Duvana a 350 metrů od pláže Zakerjan. Nabízí bezplatné Wi-Fi, terasu a klimatizaci. Ubytování Central Apartment Ira se nachází ve městě Korčula (Chorvatsko - Korčula).

Old Town Sea Front M&M Apartment

10

Old Town Sea Front M&M Apartment

Ubytování (Apartmán) Old Town Sea Front M&M Apartment. Old Town Sea Front MM Apartment is located in Korčula. This property is a few steps from Tower of All Saints and has free WiFi. Ubytování Old Town Sea Front M&M Apartment se nachází ve městě (Chorvatsko - Korčula).

SAFIRUS

10

SAFIRUS

Ubytování (Apartmán) SAFIRUS. SAFIRUS se nachází 600 metrů od pláže Banje a nabízí ubytování s výhledem na moře, zahradou, soukromou pláží a grilem. Ubytování SAFIRUS se nachází ve městě Korčula (Chorvatsko - Korčula).

Nejlépe hodnocená ubytování v chorvatském regionu Splitsko-dalmátská župa

Guesthouse Novak

10

Guesthouse Novak

Ubytování (Penzion) Guesthouse Novak. Set in Hvar, 2 km from Beach Sirena, Guesthouse Novak offers air-conditioned accommodation and a garden. All rooms boast a kitchen and a private bathroom. Ubytování Guesthouse Novak se nachází ve městě Hvar (Chorvatsko - Hvar ostrov).

Lorena Luxury Apartment

10

Lorena Luxury Apartment

Ubytování (Apartmán) Lorena Luxury Apartment. Boasting air-conditioned accommodation with a balcony, Lorena Luxury Apartment is situated in Makarska. Ubytování Lorena Luxury Apartment se nachází ve městě Makarská (Chorvatsko - Splitsko-dalmátská župa).

Nono Jure

10

Nono Jure

Ubytování (Prázdninový dům) Nono Jure. Located in Milna, within 700 metres of Beach Rt Bijaka and 6 km of Lučice Bay, Nono Jure offers accommodation with free WiFi, air conditioning, a seasonal... Ubytování Nono Jure se nachází ve městě Milna (Chorvatsko - Brač ostrov).

Metropole Luxury Rooms

10

Metropole Luxury Rooms

Ubytování (Bed and breakfast) Metropole Luxury Rooms. Featuring accommodation with free WiFi, air conditioning and flat-screen TV, Metropole Luxury Rooms is situated 1.5 km from Bacvice Beach and 1. Ubytování Metropole Luxury Rooms se nachází ve městě (Chorvatsko - Splitsko-dalmátská župa).

House , Seafront Apartment Pelegrin

10

House , Seafront Apartment Pelegrin

Ubytování (Apartmán) House , Seafront Apartment Pelegrin. House, Seafront Apartment Pelegrin is set in Stomorska and offers free bikes, a garden and barbecue facilities. Ubytování House , Seafront Apartment Pelegrin se nachází ve městě (Chorvatsko - Šolta ostrov).

Apartments Blanka House

10

Apartments Blanka House

Ubytování (Apartmány) Apartments Blanka House. Apartments Blanka House features sea views, free WiFi and free private parking, set in Makarska, 1.3 km from Ratac Beach. Ubytování Apartments Blanka House se nachází ve městě Makarská (Chorvatsko - Splitsko-dalmátská župa).

Nejlépe hodnocená ubytování na ostrově Korčula

Sobe TESSA

10

Sobe TESSA

Ubytování (Apartmán) Sobe TESSA. Sobe Dina offers accommodation in Vela Luka, 1.1 km from Vela Luka Ferry Port. Guests staying at this apartment have access to free WiFi. Ubytování Sobe TESSA se nachází ve městě (Chorvatsko - Korčula).

Antea Apartment

10

Antea Apartment

Ubytování (Apartmán) Antea Apartment. Antea Apartment se nachází v Prizbě, pouhých 100 metrů od pláže Ratak, a nabízí ubytování u pláže s restaurací, barem, zahradou, bezplatným Wi-Fi, patiem a... Ubytování Antea Apartment se nachází ve městě Blato (Chorvatsko - Korčula).

Apartments Sea Line

10

Apartments Sea Line

Ubytování (Apartmány) Apartments Sea Line. Situated in Prigradica, 35 km from Korčula, Apartments Sea Line features barbecue facilities and free WiFi. Ubytování Apartments Sea Line se nachází ve městě (Chorvatsko - Korčula).

Apartment Marina

10

Apartment Marina

Ubytování (Apartmán) Apartment Marina. Offering garden views, Apartment Marina is an accommodation located in Korčula, 150 metres from Luka Korculanska Beach and 400 metres from Beach Zakerjan. Ubytování Apartment Marina se nachází ve městě (Chorvatsko - Korčula).

Apartment Milojka

10

Apartment Milojka

Ubytování (Apartmán) Apartment Milojka. Apartment Milojka is set in Prizba and offers a garden, barbecue facilities and a terrace. Ubytování Apartment Milojka se nachází ve městě Prizba (Chorvatsko - Korčula).